Pigtaile światłowodowe. Charakterystyka

Pigtaile światłowodowe. Charakterystyka

Pigtail światłowodowy to dość krótki odcinek światłowodu jednowłóknowego zakończony wtykiem. W tym artykule w skrócie scharakteryzujemy pigtaile, które znajdują powszechne zastosowanie przede wszystkim w transmisjach danych, sieciach pasywnych czy punktach węzłowych.

Pigtaile światłowodowe. Charakterystyka

Najważniejsze cechy pigtaili światłowodowych

Pigtail używany jest do zakończenia światłowodów. Stanowi krótki odcinek jednowłóknowego światłowodu, który jest zakończony z jednej strony złączem w różnych standardach, np. FC, SC, ST, E2000, F3000, LC, LX.5, MU. Wtyczki różnią się standardem polerowania, tłumiennością wtrąceniową i odbiciową, która związana jest odpowiednio z możliwością niecentrycznego połączenia włókien (oznacza to, że pewna część światła przedostaje się wówczas do płaszcza dołączonego światłowodu zamiast do rdzenia) i odbiciem od płaszcza złącza w przypadku niedokładnego dopasowania.

Standardowa długość pigtaili wynosi zwykle 1, 2, 3 lub 5 m. Wykonane są najczęściej na kablu 0,9 mm (bufor światłowodowy), chociaż istnieją też inne opcje. Pigtaile SM cechują się żółtą powłoką, a MM różową.

Pigtai światłowodowy, jako pasywny element linii światłowodowej, może być zainstalowany bezpośrednio w panelach lub przełączeniach światłowodowych. Wraz z adapterem światłowodowym tworzy końcowe gniazdo przyłączeniowe dla kabli krosowych (patchcordów). Montaż pigtaili możliwy jest dzięki technologii spawu termicznego lub przy pomocy złączek mechanicznych.

Pigtaile światłowodowe w ofercie firmy MB Connect

W ofercie firmy MB Connect znaleźć można pigtaile światłowodowe ze wszystkimi typami włókna i złącz dostępnymi na rynku. Do każdego pigtaila dołączony jest protokół pomiarowy, który potwierdza zgodność jego parametrów transmisyjnych z obowiązującymi normami.

Wszystkie produkty wyróżniają się niską tłumiennością wtrąceniową, niskimi stratami odbiciowymi i stabilnością parametrów mechanicznych. Ich wysoka jakość, potwierdzona protokołem pomiarowym, zapewnia niezawodne działanie. Pigtaile przeznaczone są do następujących zastosowań: LAN, FTTX, CATV, transmisja danych, sieci pasywne, punkty dostępowe i węzłowe, przemysł.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *