Porządkowanie zapasu kabla w studni kablowej

Porządkowanie zapasu kabla w studni kablowej

Studnia kablowa to istotny element każdej kanalizacji kablowej, składającej się z systemu rur wewnątrz i na zewnątrz budynków, przez które przeciągnięte są kable sieci telekomunikacyjnych.

Wyróżniamy mniej zaawansowane studnie, które stosowane są w przypadku tzw. mikrokanalizacji, jak i niezwykle rozbudowane, które składają się z licznych rur o sporych średnicach. W każdym przypadku konieczne jest wdrożenie rozwiązań, które zapewniłyby odpowiednią organizację wszystkich kabli. Sporym wyzwaniem w tym przypadku jest optymalne porządkowanie zapasu kabla w studni kablowej. Na tym zagadnieniu skupimy się w naszym artykule.

Organizacja kabli w studni kablowej

Każda studnia kablowa spełnia kilka istotnych funkcji, które skupiają się przede wszystkim na skutecznym zabezpieczaniu kabli. Musi być więc szczelna i wytrzymała na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Powinna też zapewniać optymalną pojemność, a w przypadku rozbudowy możliwość dodania nowego okablowania. Jej rolą jest również zabezpieczenie kabli przed dostępem osób trzecich, a także szeregiem czynników zewnętrznych, które mogłyby przyczynić się do ich uszkodzenia.

Bardzo ważną funkcją jest jednak zapewnienie prawidłowej organizacji wszystkich kabli znajdujących się we wnętrzu studni. Konieczne jest umożliwienie monterom łatwego i bezpiecznego dostępu do okablowania, gdy tylko zachodzi taka konieczność. Optymalne zarządzanie kablami jest niezbędne do zachowania porządku wewnątrz studni. Dotyczy to również zapasów kabli, które mogą być uporządkowane z zastosowaniem specjalnych stelaży.

Specyfika stelaży zapasu kabla

Stelaże zapasu kabla przeznaczone są do porządkowania zapasu kabli w studni kablowej. Zapewniają łatwy dostęp do zapasów okablowania, zachowując przy tym jego statyczny promień gięcia. Taki stelaż, w zależności od wersji, może zmieścić od 70 do około 120 metrów kabla. Wykonany jest z blachy ocynkowanej, dzięki czemu zapewnia wyjątkową odporność, wytrzymałość i trwałość. Sprzyja w ochronie kabli przed zewnętrznymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *