Adaptery jedno- i wielomodowe. Porównanie

Adaptery jedno- i wielomodowe. Porównanie

Światłowody już od dłuższego czasu stosuje się do tego, aby były one nośnikami informacji. Umożliwia to ich struktura oparta na włóknie szklanym. Technologia ta ma wiele zastosowań oraz jest obecna w coraz większej liczbie domów. Do montażu wykorzystuje się specjalnie przystosowane komponenty. Należą do nich między innymi adaptery jedno- i wielomodowe.

Światłowód jednomodowy i wielomodowy

Światłowody jednomodowe to struktury wykorzystywane do przesyłania danych na znaczną odległość. Są wykorzystywane np. w dalekosiężnej telekomunikacji.  Światłowód ten przenosi wyłącznie jeden mod światła. Wszystkie promienie płynącego światła odbijają się pod takim samym kątem od płaszcza, który otacza rdzeń. Gwarantuje to brak dyspersji międzymodowej, czyli zniekształceń przesyłanego sygnału.

Światłowody wielomodowe różnią się od jednomodowych sposobem, w jaki rozchodzi się w nich światło. W strukturze wielomodowej może przemieszczać się wieloma drogami. Prędkość każdej fali świetlnej może być inna, dlatego sygnał, który mają one przesłać, staje się zniekształcony. Ponadto transmitują dane na dużo mniejszą odległość.

Adaptery światłowodowe jedno- i wielomodowe

Adaptery światłowodowe to urządzenia służące do łączenia ze sobą dwóch złączy światłowodowych. Często nazywa się je także łącznikami centrującymi. Te elementy do instalacji sieci światłowodu dzieli się ze względu na typ włókien, jakie zespalają.

Adaptery jednomodowe służą do łącznia ze sobą jednomodowych włókien światłowodowych. Są one wyposażone w ceramiczny element centrujący.

Adapter wielomodowy natomiast umożliwia połączenie dwóch wielomodowych włókien światłowodowych. Element centrujący może być w tym przypadku ceramiczny lub metalowy. Adaptery te mogą być zastępowane przez łączniki jednomodowe.

Oba rodzaj adapterów występują w wersji simplex lub duplex. Adaptery simplex dają możliwość jednokierunkowej transmisji danych. Natomiast łączniki włókien światłowodowych duplex odpowiadają zarówno za wysyłanie, jaki i odbieranie danych.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *