Najważniejsze komponenty światłowodowe

Najważniejsze komponenty światłowodowe

Choć światłowody są stosunkowo młodym wynalazkiem, dziś trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na przesyłanie danych i informacji, zwłaszcza na dużą odległość. Są one obecne w domach, firmach, rozgłośniach radiowych, wykorzystuje się je do okablowania samolotów i statków. Do ich instalacji używa się specjalnie produkowanych ku temu komponentów. Jakie elementy są niezbędne do montażu i korzystania z dobrodziejstw światłowodu?

Tłumiki

Pełnią bardzo ważną funkcję, która polega na ograniczaniu mocy optycznej sygnału światłowodowego. Dzięki nim możliwe jest regulowanie oraz kontrolowanie procesu jego transmitowania oraz odbierania. Sygnał, kiedy przechodzi przez układ światłowodowy i napotyka na swojej drodze tłumik, jest odpowiednio przystosowany do danego odbiornika. Wartość tłumienia jest zawsze dokładnie określona dla konkretnego łącza.

Splitery optyczne

Element ten znajdzie zastosowanie w każdym domu. Jego zamontowanie zapewnia możliwość korzystania z sieci światłowodowej przez praktycznie dowolną liczbę urządzeń. Działanie splitera polega na rozdzielaniu sygnału optycznego, aby mógł on rozchodzić się na większej przestrzeni i docierać do wielu odbiorników.

Osłonki spawów

Włókna światłowodowe zespalane są ze sobą za pomocą spawów. Bezpośrednio po wykonaniu prac, miejsce ich złączenia należy odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu wykorzystuje się specjalne osłonki. Są to elementy produkowane z tworzywa sztucznego, które odznaczają się termokurczliwością – zmniejszą one swoją objętość pod wpływem ciepła. Zadaniem tych niezbędnych komponentów światłowodowych jest zabezpieczanie spawu przed zabrudzeniami, wilgocią czy czynnikami mechanicznymi.

Zasobniki światłowodowe

Są one przeznaczone do przechowywania kabli światłowodowych. Umieszcza się je zarówno na zakończaniach tras telekomunikacyjnych, jak i na ich przebiegu.

Gniazda abonenckie

To zakończenia linii światłowodowej, które znajdują się w domach wszystkich użytkowników na przykład internetu światłowodowego. Gniazdka te są wyposażone w puszkę, dlatego przy ich montażu nie ma konieczności ingerowania we wnętrze ściany.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *