Metryczka patchcord. Co nam mówi?

Metryczka patchcord. Co nam mówi?

Patchcordy światłowodowe to produkty poszukiwane przez specjalistów z branży telekomunikacyjnej i nie tylko. Aby w pełni wykorzystywać ich możliwości, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich funkcjonalności oraz cech charakterystycznych. W tym celu przyda się znajomość odczytywania tzw. metryczki patchcord. Jakie informacje ona zawiera?

Kilka słów o parchcordach

Patchcord światłowodowy (kabel krosowy) to innymi słowy przewód służący do przesyłania sygnałów optycznych. Jego długość osiąga wartość od 1 do 5 metrów. Kabel po obu stronach zakończony jest końcówkami stworzonymi zgodnie z wybraną technologią produkcyjną.

Patchcordy światłowodowe wykorzystuje się między innymi w branży telekomunikacyjnej. Nadają się do łączenia ze sobą takich elementów aktywnych jak routery oraz przełączniki.

Z czego składa się patchcord?

Każdy patchcord światłowodowy składa się z następujących elementów:

  • sznur patchcordowy danego typu, o wyspecyfikowanej długości,
  • wtyki (pół-złączki), występujące parami po obu stronach patchcordu.

Producenci wykonują patchcordy na kablach o średnicy 2,0 mm lub 2,8 mm. Z kolei najbardziej rekomendowaną powłoką dla kabla jest ta z tworzywa bezhalogenowego LSZH (Low Smoke Zero Halogen). Jej największą zaletą jest to, że nie wydziela ona szkodliwych gazów podczas ewentualnego pożaru.

Najczęściej występującymi typami transmisji w patchcordach światłowodowych jest Simplex oraz Duplex.

Jakie informacje zawarte są w metryczce patchcord?

Producenci zawsze dołączają do patchcordów tzw. metryczkę patchcord. Jest to rozpisany na papierze wykaz parametrów, istotny w kontekście doboru kabli krosowych. Metryczka zawiera informacje takie jak:

  • długość kabla wyrażona w metrach,
  • typy wtyków (półzłączek),
  • wartość pomiaru tłumienności wtrąceniowej (IL; wyrażona w decybelach);
  • wartość pomiaru tłumienności odbiciowej (RL; wyrażona w decybelach).

To bardzo istotne parametry, które trzeba wziąć pod uwagę przed złożeniem zamówienia. Od nich uzależniona jest bowiem w głównej mierze funkcjonalność zakupionych produktów.

Nie wiesz, jak odczytywać informacje z metryczki lub potrzebujesz porady w zakresie doboru akcesoriów? Najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z doradcą klienta u producenta MB Connect. Specjalista będzie w stanie określić, jaka długość kabla oraz jaki typ wtyków będzie optymalny dla Twoich potrzeb.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *