Obudowa stelaża zapasu kabla. Rola i znaczenie

Obudowa stelaża zapasu kabla. Rola i znaczenie

Obudowa stelaża zapasu kabla to jeden z częściej poszukiwanych produktów w branży telekomunikacyjnej i pokrewnych. To niepozornie prezentujące się akcesorium daje duże możliwości, zwłaszcza w kontekście wykorzystywania okablowania wewnątrz pomieszczeń. Jaka jest rola i charakterystyka obudowy stelaża zapasu kabla? Co warto wiedzieć o tym elemencie?

Do czego służą stelaże zapasu koła?

Stelaż zapasu kabla porządkuje ułożenie rezerwowej długości kabla w studni kablowej. Jednocześnie zapewnia łatwy dostęp do zapasu kabla oraz nadaje mu właściwy promień gięcia. W zależności od zakupionego modelu, może pomieścić kabel o długości od 70 m do 120 m.

W celu uzyskania jak największej funkcjonalności producenci profesjonalnych wyrobów tego typu stosują blachy ocynkowane. Daje to gwarancję dużej trwałości i odporności na działanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych.

Jak działa system stelaża zapasu koła?

Kabel nawija się na krzyżak z regulowanymi ramionami. Dzięki temu można dostosować go do ilości nawijanego kabla. Krzyżak umieszcza się w kablowni lub studni telekomunikacyjnej. We przestrzeniach wewnętrznych bardzo często wykorzystuje się specjalna obudowę maskującą, nakładaną bezpośrednio na krzyżak.

Obudowy stelaża – charakterystyka

Obudowa stelaża zapasu kabla umożliwia ulokowanie go w pomieszczeniu. To bardzo ważna rola w kontekście właściwego funkcjonowania instalacji telekomunikacyjnych.
W poszczególnych modelach stosuje się różne systemy montowania. Można poprowadzić kabel przez obudowę albo w kierunku pionowym, albo poziomym. Obudowa może mieć także zróżnicowaną liczbę otworów do wprowadzania i wyprowadzania kabla.

Na rynku występują różnego typu obudowy stelaży – przeznaczone do kabla małego (około 450 x 450 x 160 mm), dużego (około 850 x 850 x 160 mm) lub średniego (około 660 x 660
x 160 mm).   

Wymagania użytkowników są bardzo zróżnicowane i uzależnione od typu wykonywanych prac oraz od posiadanych zasobów. Jeśli nie wiesz, jaką obudowę stelaża dobrać do swoich potrzeb, skontaktuj się z przedstawicielem firmy MB Connect, który udzieli Ci fachowej rady.

Z jakiego materiału wykonuje się takie obudowy?

Obudowa stelaża wykonuje się z blachy stalowej w postaci skrzynki. Takie rozwiązanie gwarantuje pełną i stabilną ochronę kabla światłowodowego.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *