Rodzaje kabli światłowodowych

Rodzaje kabli światłowodowych

Światłowód to medium transmisyjne wykorzystujące do transmisji rozchodzenie się światła jako nośnika informacji. Do tego typu transmisji używa się modulowanej fali świetlnej, której źródłem jest np. laser półprzewodnikowy albo dioda elektroluminescencyjna. Zaletami takiej transmisji jest niewątpliwie jej zasięg, większe pasmo transmisyjne (w porównaniu do innych mediów) oraz niemożliwość jej podsłuchania, ponieważ emituje zewnętrzne pole elektromagnetyczne.

Kable światłowodowe mają małe wymiary i masę, ale mimo to potężną pojemność informacyjną pojedynczego włókna. Są w stanie przesłać informacje na duże odległości, są niezawodne i odporne na zakłócenia.


W zależności od zastosowania, budowy i materiałów jest wiele różnych rodzajów kabli światłowodowych. Oto podział uwzględniający budowę kabli i ich zastosowanie:


Kable wewnętrzne
Są stosowane wewnątrz budynków lub konstrukcji budowlanych (np. w tunelach).


Kable zewnętrzne
Znajdują zastosowanie na zewnątrz budynków. Można je stosować w kanalizacji kablowej, a także można je bezpośrednio zakopywać w ziemi, bowiem są odporne na wodę.


Kable uniwersalne
Ich uniwersalna konstrukcja powoduje, że można ich z powodzeniem używać zarówno na zewnątrz, jak i w instalacjach wewnętrznych.


Mikrokable MC
Przeznaczone do użytku zewnętrznego. Ich zewnętrzna powłoka jest odporna na promieniowanie UV. Stosuje się je w instalacji w mikrokanalizacji metodą pneumatyczną.


Kable światłowodowe typu droop
Można je stosować na zewnątrz i wewnątrz. Są odporne na przeciąganie i niezwykle giętkie, mają powłokę odporną na promieniowanie UV oraz są całkowicie dielektryczne. Ich budowa zapewnia doskonałą osłonę włókna i łatwe mocowanie kabla. Wykorzystuje się je w instalacjach napowietrznych oraz wewnątrz budynków, w których wymagana jest powłoka kabla nie podtrzymująca płomienia w razie pożaru i nie wydzielająca szkodliwych substancji.


Kable światłowodowe do specjalistycznych zastosowań
Wśród nich znajdziemy kable światłowodowe zbrojone, militarne, kable łatwego dostępu, kable do kanalizacji ściekowej.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *