Zasady doboru kabli światłowodowych

Zasady doboru kabli światłowodowych

Kable światłowodowe są obecnie podstawą większości instalacji telekomunikacyjnych i multimedialnych. Ich zaletą jest wysoka przepustowość, dzięki której mogą przesyłać duże ilości informacji w krótkim czasie, bez ryzyka blokowania i zapychania się łączy. Aby instalacja działała sprawnie, jest konieczne odpowiednie dobranie światłowodów. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę.


Światłowód nie zawsze taki sam

Pojęcie światłowodu jest znane już od wielu dziesięcioleci, jednak dopiero od niedawna popularyzuje się informacje na jego temat. Dlatego wielu osobom, które nie są związane z branżą telekomunikacyjną, wciąż kojarzą się one z kablem do przesyłu fal świetlnych. W rzeczywistości rozwój tej nowoczesnej technologii sprawił, że obecnie produkuje się wiele odmian światłowodów, które różnią się zarówno parametrami, jak i materiałem wykonania. Podstawowe klasyfikacje kabli wyróżniają:

  • światłowody jednomodowe, o standardowej średnicy rdzenia 9 µm oraz wielomodowe, w których rdzeń ma 50 lub 62,5 µm,
  • światłowody włókniste, paskowe i warstwowe – sklasyfikowane ze względu na swoją wewnętrzną strukturę,
  • światłowody skokowe i gradientowe – podział uwarunkowany sposobem zachodzenia zmian współczynnika załamania,
  • światłowody szklane, plastikowe i półprzewodnikowe.

Różnorodność typów i parametrów kabli sprawia, że jest konieczne ich dopasowanie do konkretnego typu instalacji. Tylko optymalny dobór zapewni jej sprawne i w pełni wydajne funkcjonowanie.


Jak dobierać kable światłowodowe do instalacji?

Wymienione wyżej typy światłowodów nie mogą być sklasyfikowane jako lepsze i gorsze pod względem jakości. Różnice wynikają przede wszystkim z zastosowanych technologii, a to sprawia, że mają one odmienne cechy i sprawdzają się w innych sytuacjach. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kabli światłowodowych do typu instalacji. Podstawowym parametrem jest budowa modowa. To od niej zależy, czy sygnał będzie transmitowany tylko w jedną stronę, czy też instalacja umożliwi wymianę dwukierunkową. Budowa modowa decyduje też o odległości, na którą jest przesyłany sygnał. Kable jednomodowe wybiera się do sieci nawet kilkusetkilometrowych. Wersje wielodomowe sprawdzają się w instalacjach do 2 km.

Wybór kabla powinien też być uwarunkowany warunkami środowiskowymi, w jakich będzie funkcjonował. Standardowo zaleca się stosowanie światłowodów uniwersalnych do połączeń zewnętrznych oraz ich wariantów dystrybucyjnych do instalacji wewnętrznych. Trzecim wariantem są kable łatwego dostępu, wybierane do połączeń między piętrami. Przy doborze ważne są też parametry techniczne światłowodów. Do tych istotnych zaliczają się m.in. długość fali świetlnej, szybkość transmisji oraz średnica rdzenia w kablu.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *