Montaż przełącznicy światłowodowej krok po kroku

Montaż przełącznicy światłowodowej krok po kroku

Przełącznica światłowodowa to element, który montowany jest na końcu linii, umożliwiając tym samym zakończenie, a także podłączanie kolejnych światłowodów. Sposób jej montażu jest ściśle określony i zamyka się w kilku podstawowych krokach. Jak zrobić to prawidłowo?

Krok 1: Ustal położenie

Montaż przełącznicy rozpoczyna się od wyznaczeniu miejsca, w którym ma się znaleźć mieszcząca ją kaseta. Na tym etapie warto pamiętać o zapewnieniu niewielkiej przestrzeni na łatwe otwieranie drzwiczek, co pozwoli na przeprowadzanie prac instalacyjnych i rutynowe kontrole.

Krok 2: Przygotuj i zamontuj kable

Montaż światłowodów do prowadnicy rozpoczyna się od wprowadzenia kabla przez jeden z otworów, tzw. dławnic i zaczepienie go do specjalnego zacisku. Następnie w odległości kilku centymetrów od metalowego elementu należy naciąć kabel i usunąć zbędną część, a także oczyścić pozostałe włókna ze znajdującego się na nich żelu. Pozostały zapas musi zostać ułożony wzdłuż uchwytów.

Krok 3: Zadbaj o prawidłowe spawanie

Przy podłączaniu przez adapter należy zespawać pigtail (kabel, który umożliwia zespawanie z kablem znajdującym się w przełącznicy) w przygotowanej w poprzednich krokach światłowodowej kasecie. Następnie trzeba wpiąć adaptery zgodnie z numeracją, a zapas elementów pozostawić w przeznaczonych do tego celu uchwytach.

Krok 4: Zamontuj kabel łatwego dostępu

Kabel dostępu o minimalnej długości 150 cm należy wprowadzić przez odpowiednie wejście oraz uchwycić go za pomocą zaciskowej opaski. Następnie wsunąć pigtaile do kasety światłowodowej, a zapas ulokować w uchwytach, które znajdują się na dnie przełącznic. Końcowym krokiem jest zabezpieczenie kasety dołączaną do zestawu pokrywką.

Ze względu na niebezpieczeństwo, w tym przede wszystkim światło emitowane przez światłowody, które stanowi zagrożenie dla naszych oczu, montażem przełącznicy światłowodowej i innych elementów układu powinni zajmować się doświadczeni w tym zakresie specjaliści.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *