Ogólne reguły pracy ze światłowodami

Ogólne reguły pracy ze światłowodami

Światłowodem określamy przewód z włókna szklanego lub tworzyw sztucznych pełniący rolę nowoczesnego nośnika informacji, który pozwala na nieosiąganą przez wiele minionych lat szybkość przesyłania danych nawet 3 Tb/s. Układ ten jest również odporny na zakłócenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, w tym polem magnetycznym oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu przesył jest stabilny i wysokiej jakości. Ze względu na specyficzną budowę i zastosowanie, przy pracy ze światłowodami należy przestrzegać jednak kilku reguł. Jakich? Sprawdź z nami.

Światłowody – czy mogą być niebezpieczne i jak się z nimi obchodzić?

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowe postępowanie ze światłowodami wymaga wiedzy i doświadczenia. Przyczyną jest to, że w strukturach tych znajduje się laserowe światło, które jest niewidoczne dla oczu, jednak w dłuższym okresie czasu może być szkodliwe. Dlatego też wskazuje się, że praca nad montażem powinna być wykonywana tylko przy wyłączonych sprzętach. Kolejnym ważną zasadą, której muszą przestrzegać specjaliści zajmujący się światłowodami jest staranności pracy, a także zachowania czystości stanowiska, co może mieć wpływ na późniejszą sprawność układu.

Organizacja pracy ze światłowodami

Pierwszą zasadą przy instalowaniu światłowodów jest pozostawianie przy pracy większej ilości włókien niż jest to konieczne, co zapewni komfort montażu. Należy także pamiętać, że światłowody nie mogą być w sposób niebezpieczny rozciągane, gdyż mogłoby to uszkodzić ich strukturę.  Kolejnym ważnym krokiem jest sposób, w jaki powinna być ściągana zewnętrzna izolacja, a szczególnej wiedzy wymaga usuwanie tej części z kabli wzmacnianych za pomocą włókien aramidowych. Jak wskazują pracownicy naszej firmy w ramach której proponujemy klientom usługi montażu światłowodów, w tym celu używa się nożyc przeznaczonych do kevlaru, które pozwalają na bezpieczne usunięcie powłoki bez narażania kabli na uszkodzenie.

Praca ze światłowodami wymaga przede wszystkim przygotowania teoretycznego, a także kilkuletniej, bezpośredniej praktyki, która będzie gwarancją, że instalacja zostanie zamontowana prawidłowo.

Share this post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *