Blog

Ogólne reguły pracy ze światłowodami

Światłowodem określamy przewód z włókna szklanego lub tworzyw sztucznych pełniący rolę nowoczesnego nośnika informacji, który pozwala na nieosiąganą przez wiele minionych lat szybkość przesyłania danych nawet 3 Tb/s. Układ ten jest również odporny na zakłócenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, w tym polem magnetycznym oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu przesył jest stabilny i wysokiej jakości. Ze względu na specyficzną budowę i zastosowanie, przy pracy ze światłowodami należy przestrzegać jednak kilku reguł. Jakich? Sprawdź z nami.Światłowody – czy mogą być niebezpieczne [...]

Read more...

Montaż przełącznicy światłowodowej krok po kroku

Przełącznica światłowodowa to element, który montowany jest na końcu linii, umożliwiając tym samym zakończenie, a także podłączanie kolejnych światłowodów. Sposób jej montażu jest ściśle określony i zamyka się w kilku podstawowych krokach. Jak zrobić to prawidłowo?Krok 1: Ustal położenieMontaż przełącznicy rozpoczyna się od wyznaczeniu miejsca, w którym ma się znaleźć mieszcząca ją kaseta. Na tym etapie warto pamiętać o zapewnieniu niewielkiej przestrzeni na łatwe otwieranie drzwiczek, co pozwoli na przeprowadzanie prac instalacyjnych i rutynowe kontrole.Krok 2: Przygotuj i zamontuj [...]

Read more...

Na czym polega spawanie światłowodów?

Światłowody są powszechne stosowane w instalacjach do przesyłu informacji cyfrowych w postaci fali elektromagnetycznej o wysokiej częstotliwości (światła widzialnego). Ich popularność wynika z parametrów przepustowości, która znacznie wyprzedza tradycyjne rozwiązania. Aby przepływ danych był płynny, stosuje się metody łączenia, które eliminują zakłócenia. Jedną z nich jest spawanie światłowodów.(więcej…)

Read more...

Zasady doboru kabli światłowodowych

Kable światłowodowe są obecnie podstawą większości instalacji telekomunikacyjnych i multimedialnych. Ich zaletą jest wysoka przepustowość, dzięki której mogą przesyłać duże ilości informacji w krótkim czasie, bez ryzyka blokowania i zapychania się łączy. Aby instalacja działała sprawnie, jest konieczne odpowiednie dobranie światłowodów. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę.(więcej…)

Read more...

Rodzaje kabli światłowodowych

Światłowód to medium transmisyjne wykorzystujące do transmisji rozchodzenie się światła jako nośnika informacji. Do tego typu transmisji używa się modulowanej fali świetlnej, której źródłem jest np. laser półprzewodnikowy albo dioda elektroluminescencyjna. Zaletami takiej transmisji jest niewątpliwie jej zasięg, większe pasmo transmisyjne (w porównaniu do innych mediów) oraz niemożliwość jej podsłuchania, ponieważ emituje zewnętrzne pole elektromagnetyczne.(więcej…)

Read more...

Budowa patchcorda światłowodowego

Patchcord to, mówiąc po polsku, kabel krosowy. Jest to krótki przewód, którego zadaniem jest przesyłanie sygnałów elektrycznych albo optycznych. Takie kable są najczęściej wykorzystywane w technice skupiającej się na budowie sieci komputerowych (Ethernet), łączenia sieci światłowodowych i do połączeń światłowodów z konwerterami, ale coraz częściej używa się światłowodowych kabli krosowych do łączenia sieciowego osprzętu optycznego, jak również do łączenia urządzeń audio/wideo. Patchcordy światłowodowe znajdują zastosowanie w transmisjach danych, sieciach pasywnych, punktach dostępowych i węzłowych, przemyśle, LAN, FTTx oraz CATV.[...]

Read more...

Obudowa stelaża zapasu kabla. Rola i znaczenie

Obudowa stelaża zapasu kabla to jeden z częściej poszukiwanych produktów w branży telekomunikacyjnej i pokrewnych. To niepozornie prezentujące się akcesorium daje duże możliwości, zwłaszcza w kontekście wykorzystywania okablowania wewnątrz pomieszczeń. Jaka jest rola i charakterystyka obudowy stelaża zapasu kabla? Co warto wiedzieć o tym elemencie?(więcej…)

Read more...

Metryczka patchcord. Co nam mówi?

Patchcordy światłowodowe to produkty poszukiwane przez specjalistów z branży telekomunikacyjnej i nie tylko. Aby w pełni wykorzystywać ich możliwości, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich funkcjonalności oraz cech charakterystycznych. W tym celu przyda się znajomość odczytywania tzw. metryczki patchcord. Jakie informacje ona zawiera?(więcej…)

Read more...

Najważniejsze komponenty światłowodowe

Choć światłowody są stosunkowo młodym wynalazkiem, dziś trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na przesyłanie danych i informacji, zwłaszcza na dużą odległość. Są one obecne w domach, firmach, rozgłośniach radiowych, wykorzystuje się je do okablowania samolotów i statków. Do ich instalacji używa się specjalnie produkowanych ku temu komponentów. Jakie elementy są niezbędne do montażu i korzystania z dobrodziejstw światłowodu?(więcej…)

Read more...

Adaptery jedno- i wielomodowe. Porównanie

Światłowody już od dłuższego czasu stosuje się do tego, aby były one nośnikami informacji. Umożliwia to ich struktura oparta na włóknie szklanym. Technologia ta ma wiele zastosowań oraz jest obecna w coraz większej liczbie domów. Do montażu wykorzystuje się specjalnie przystosowane komponenty. Należą do nich między innymi adaptery jedno- i wielomodowe.(więcej…)

Read more...